Beykent Üniversitesi Mapathon Etkinliği

Yer Çizenler olarak 2 Mart 2019 Cumartesi günü Beykent Üniversitesi’nde Mimarlık Kulübü öncülüğünde, Entas (Endüstri Ürünleri Tasarımı) ve İç Mimarlık Kulüplerinin desteğiyle Filipinler, Mindanao Bölgesi için bir Mapathon düzenledik. Mapathon’da, ülkenin gıda güvenliği çalışmalarına destek olmak amacıyla Mindanao Bölgesi’ni haritaladık. 

Etkinlik sırasında faaliyetlerimizden, özgür haritacılıktan ve Mapathon’un amaçlarından bahsettik.

Mapathon’daki tüm katılımcılar OpenStreetMap ve özgür haritacılıkla ilk kez tanıştıkları için, herkese birer kullanıcı hesabı oluşturarak başladık.

Eğer bir kullanıcı profiliniz yoksa bunu Mapathon’a gelmeden önce veya Mapathon sırasında kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Oldukça basit bir işlem.

Haritalama yapacağımız alanı Humanitarian OpenStreetMap Ekibinin aciliyet düzeyini yüksek olarak belirlediği bir görevden seçtik. Görevin amacı ise bu bölgedeki insanlara, kuruluşlara; tarım, sağlık ve güvenlik alanlarında yardımcı olabilmek.

Peki bu bölgenin neden yardıma ihtiyacı var? Mindanao’da ülkedeki tüm gıdaların tarımı yapılabilmesine karşın, toplumun her kesimi için bu yeterli olmamakta. Son yıllarda bölgede artan çatışmalar da bu sorunları tırmandırmaktadır. 

Çoğunluğu çiftçi ailelerden oluşan yerli halk için sağlık, refah, geçim alanlarında etkili bir altyapı planlaması geliştirmek; ayrıca son zamanlarda gittikçe artan savaş ve çatışma sebebiyle kadın ve çocukların güvenliğine yönelik önlemler almak için tarımsal alanları, binaları ve yolları haritalamak gerekiyor. Aynı zamanda bu işlem, ilgili kurumların tarım ve benzeri alanlarda geliştirdikleri politikalara veri sağlamak için önem arz ediyor.  

Yer Çizenler ekibi olarak Mapathon vesilesiyle ilk kez haritalama yapan kişilere teknik konularda yardımcı olarak ve gerektiği yerlerde bilgiler paylaşarak dünyanın uzak yerlerinde yardıma muhtaç bölgelerde yaşayan insanlara uzaktan, sadece kendi bilgisayarlarımızı kullanarak önemli ölçüde nasıl destek verebileceğimizi gösterdik. Elbette ki bu yardımlaşma hareketinin oluşmasında bilinçli kişilerden oluşan bir topluluğun payı büyüktü.

Bir Mapathon geleneği olarak pizzalarımızı yerken katılımcılarımızla etkinlik içeriği hakkında konuşup OpenStreetMap ve insani yardım amaçlı haritalamayı ne tür alanlarda kullanabileceğimize dair fikir alışverişlerinde bulunduk.

Haritalama çalışması yapıldıktan sonra gün sonunda ekibimiz bu verileri gözden geçirerek kontrol ve doğrulama işlemlerini yapıp ‘validator’ görevini üstlendi. Bu her Mapathon sonrası yapılan bir işlem. Amacı ise OpenStreetMap’te geometri veya özniteliklerle ilgili hataların önüne geçilmesi ve kaliteli özgür coğrafi veri üretimine katkı sağlanması. Haritalama yaptıktan sonra haritalama konusunda sizden daha deneyimli kişiler OpenStreetMap’te yaptıklarınızı kontrol eder ve gerektiği yerlerde veri standartları ve kalitesi açısından müdahalede bulunur.

Bir cevap yazın