YER ÇİZENLER

HERKES İÇİN HARİTACILIK DERNEĞİ

Yer Çizenler, Temmuz 2017’den bu yana faaliyette olan ve insani yardım amaçlı çalışmalarda kullanılmak üzere açık ve özgür uzamsal veri kullanımını destekleyen bir sivil toplum kuruluşudur. Humanitarian OpenStreetMap Team (HOT) ile ortak çalışmalar gerçekleştiren Yer Çizenler, çok sayıda gönüllünün katılımıyla İstanbul’daki hassas gruplara yönelik hizmetlerin kapsamlı ve çok dilli haritalarını üretirken, bu toplulukları haritalar üzerinde görünür kılmak için çalışmaktadır. Yer Çizenler, şu ana kadar gerçekleştirdiği etkinlikler ve saha çalışmaları sonucunda 150 binin üzerinde bina sayısallaştırıp, 17 binin üzerinde servis noktası (POI) toplayarak İstanbul’un özgür veri altlığının iyileştirilmesine katkı sağlamıştır.

NE YAPIYORUZ?

Açık kaynaklı, özgür sistemler üzerinden kitle katılımlı çalışarak, herkesçe erişilebilir coğrafi veri üretiyor, geliştiriyor ve bu veriyi paylaşıyoruz.

ARAMIZA KATILIN!

Etkinliklerimize ve eğitimlerimize katılarak, ulusal ve uluslararası insani yardım faaliyetlerine mesleki tecrübenizle destek olun.

LATEST NEWS

 • @hkmoistanbul ve @hkmoizmir ile çok güzel etkinliklerimiz var.
16 Kasım 2019 - İstanbul - GNU/Linux Atölyesi
23 Kasım 2019 - İzmir - OpenStreetMap Mapathon24 Kasım 2019 - İzmir - QGIS AtölyesiGNU/Linux Atölyesi için kontenjan dolmuştur. Daha sonraki atölyelerimiz için bizi takipte kalın.Sizinle de bu atölyeleri yapmamızı isterseniz de lütfen bizimle iletişime geçin :) #openstreetmap #cbs #gis #osm #harita #haritacilik #ozgurveri #acikkaynak #opensource #ozgurharitacilik #qgis #map #mapping #yercizenler #hotosm #geomatics #opendata
 • Openstreetmap haftalık bülteni WeeklyOSM'i bu haftadan itibaren Yer Çizenler'in çeviri ve katkılarıyla Türkçe olarak da okuyabilirsiniz.
You can read the weekly Openstreetmap blog WeeklyOSM in Turkish starting this week with the contribution and translation by Yer Çizenler.
weeklyosm.eu/tr#osm #openstreetmap #blog #weeklyosm #yercizenler #harita #haritalama #map #mapping #opensource #opendata #hotosm #geomatik #geomatics #haritamuhendisligi #surveying #haritamühendisi #haritamühendisi #haritacı #mapper
 • 24 Ekim Perşembe günü ‘’Akıllı’’ Şehir ‘’Akıllı’’ Kırsal Coğrafi Bilgi Sistemleri Kongresi’nde Özgür Veri Araçları ile Özgür CBS konulu sunumumuzla yer aldık. #cbskongresi #openstreetmap #humanitarianopenstreetmapteam
 • (TR) 25 Eylül akşamı AKUT Vakfı'nı ziyaret edip afetlere hazırlık ve müdahale aşamalarında afet haritacılığının önemini konuştuk, ortak çalışmalar gerçekleştirme olasılıklarını görüştük.
8 Ağustos 2019 tarihindeki Denizli depremi sonrası @hot.osm Tasking Manager üzerinden yaptığımız çağrıda Dünya çapında 400'e yakın OpenStreetMap kullanıcısı, 5.000'e yakın yol parçasının ve 90.000'in üzerinde binanın haritaya eklenmesine katkı sundu.
Ülkemizde de afet haritacılığı kültürü oluşması için sizin de katkılarınızı bekliyoruz. Daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. (EN) We've visited AKUT Foundation on Sept. 25 and discussed the importance of disaster mapping, as well as possibilities for potential partnership.
After our call for mappers through @hot.osm Tasking Manager following the August 8 Denizli Earthquake, about 400 OSM contributors worldwide have digitized approximately 5,000 road segments and more than 90,000 buildings in the region.
We are waiting for your contributions, too in order to develop a disaster mapping culture in Turkey. Please do not hesitate to get in youch with us for more information.
 • 19-20 Eylül HOT Summit 2019'da da vardık.
We were in HOT Summit 2019, too :) #hotsummit #hotsummit2019 #hotosm #osm #openstreetmap #map #mapping #harita #haritalama #opensource #opendata #gis #tbt
 • OpenStreetMap Türkiye Topluluğu, State Of The Map'ten selam ediyor. #sotm2019 #OpenStreetMap #hotosm #Türkiye🇹🇷
 • HOT Country Team Virtual Meets
 • Bu sene Ağustos'a kadar Türkiye'de toplam 245 kadın, erkekler tarafından öldürüldü. 2018'de bu sayı 440'tı ve görünen o ki kadın cinayetlerinin önüne geçilmesi adına bu sene de bir ilerleme kaydedemedik.
 • 5.7 büyüklüğündeki depremin vurduğu Denizli'nin OpenStreetMap verisini iyileştirmek, müdahale ekipleri ve afet yöneticilerine kullanabilecekleri özgür bir harita altlığı sunulmasına yardımcı olmak için @hot.osm ve @yercizenler katkılarınızı bekliyor.@hot.osm and @yercizenler are waiting for your contribution in order to enhance the OpenStreetMap data and provide an open map base to the first responders and decision makers following the magnitude 5.7 earthquake in Denizli.
 • @hkmoizmir, talep gelirse göreve hazırız ;)

CONTACT US

Hasanpaşa Mah. Kurbağalıdere Cad. Ali Ekber Apt. No: 49/3 KADIKÖY / İSTANBUL
 
info@yercizenler.org
Close Menu