YER ÇİZENLER

HERKES İÇİN HARİTACILIK DERNEĞİ

Yer Çizenler, Temmuz 2017’den bu yana faaliyette olan ve insani yardım amaçlı çalışmalarda kullanılmak üzere açık ve özgür uzamsal veri kullanımını destekleyen bir sivil toplum kuruluşudur. Humanitarian OpenStreetMap Team (HOT) ile ortak çalışmalar gerçekleştiren Yer Çizenler, çok sayıda gönüllünün katılımıyla İstanbul’daki hassas gruplara yönelik hizmetlerin kapsamlı ve çok dilli haritalarını üretirken, bu toplulukları haritalar üzerinde görünür kılmak için çalışmaktadır. Yer Çizenler, şu ana kadar gerçekleştirdiği etkinlikler ve saha çalışmaları sonucunda 150 binin üzerinde bina sayısallaştırıp, 17 binin üzerinde servis noktası (POI) toplayarak İstanbul’un özgür veri altlığının iyileştirilmesine katkı sağlamıştır.

NE YAPIYORUZ?

Açık kaynaklı, özgür sistemler üzerinden kitle katılımlı çalışarak, herkesçe erişilebilir coğrafi veri üretiyor, geliştiriyor ve bu veriyi paylaşıyoruz.

ARAMIZA KATILIN!

Etkinliklerimize ve eğitimlerimize katılarak, ulusal ve uluslararası insani yardım faaliyetlerine mesleki tecrübenizle destek olun.

LATEST NEWS

  • @yercizenler ve @hot.osm, 6,7 büyüklüğündeki Elazığ Sivrice depreminden etkilenen bölgelerin OSM veri kalitesini iyileştirmek ve bölgedeki müdahale, lojistik ve planlama çalışmalarında kullanılmak üzere özgür coğrafi veri altlığına katkılarınızı bekliyor.@yercizenler and @hot.osm is asking for your help in improving the quality of the OSM base data of Sivrice region, Elazığ and contribute to the open geographical data available to response, logistics and planning efforts for the event.
  • Tekrar hoşgeldin @wikipedia ♥️ #opendata #opensource #ozgurveri #açıkveri #wikipedia #wiki #vikipedi #openstreetmap #osm #hotosm
  • 25-28 Ocak'taki Özgür Coğrafi Veri atölyemize katılmak için son 2 gün.
Başvuruları kamp.linux.org.tr/2020/kisadresinden gerçekleştirebilirsiniz.
#oyk2020kis
  • 14 Aralık Cumartesi günü 13.00-17.00 saatleri arasında destek vermek isteyen kişileri de Yer Çizenler ofisimize bekliyoruz. Not: Sadece kendi bilgisayarınızı getirmeniz yeterlidir.:)
  • 30 Kasım - 1 Aralık tarihlerinde Kültürhane ile birlikte Özgür Haritacılık ve Kent Yürüyüşü etkinliği düzenledik. Etkinliğimizde Mersin Kiremithane Mahallesi’nde Field Papers aracını kullanarak yaptığımız hafıza yürüyüşü oldukça keyifliydi. Sonrasında ise sahada aldığımız notları OpenStreetMap’e aktarıp uMap’te kendi haritalarımızı oluşturduk. Ayrıca özgür haritacılık ve özgür haritacılık araçlarından da bahsettik. Katılan herkese çok teşekkür ederiz.
  • @mefuniversitesi öğrencileri Smart Istanbul 5.0 Uyg-Ar Merkezi ile gerçekleştirdiğimiz mapathon'da Filipinler'de kasırgadan etkileneceği tahmin edilen bölgeleri yardım ekiplerinin kullanımı için haritalıyorlar.
#mapathon #osm #openstreetmap #hotosm #disastermapping
  • Güzel geçen 2 günün ardından atölyelerimizi mutlulukla bitirdik. Tüm katkıları için HKMO İzmir Şubesi'ne teşekkür ediyoruz. #OpenStreetMap #QGIS #ÖzgürHaritacılık
  • @hkmoistanbul ve @hkmoizmir ile çok güzel etkinliklerimiz var.
16 Kasım 2019 - İstanbul - GNU/Linux Atölyesi
23 Kasım 2019 - İzmir - OpenStreetMap Mapathon24 Kasım 2019 - İzmir - QGIS AtölyesiGNU/Linux Atölyesi için kontenjan dolmuştur. Daha sonraki atölyelerimiz için bizi takipte kalın.Sizinle de bu atölyeleri yapmamızı isterseniz de lütfen bizimle iletişime geçin :) #openstreetmap #cbs #gis #osm #harita #haritacilik #ozgurveri #acikkaynak #opensource #ozgurharitacilik #qgis #map #mapping #yercizenler #hotosm #geomatics #opendata
  • Openstreetmap haftalık bülteni WeeklyOSM'i bu haftadan itibaren Yer Çizenler'in çeviri ve katkılarıyla Türkçe olarak da okuyabilirsiniz.
You can read the weekly Openstreetmap blog WeeklyOSM in Turkish starting this week with the contribution and translation by Yer Çizenler.
weeklyosm.eu/tr#osm #openstreetmap #blog #weeklyosm #yercizenler #harita #haritalama #map #mapping #opensource #opendata #hotosm #geomatik #geomatics #haritamuhendisligi #surveying #haritamühendisi #haritamühendisi #haritacı #mapper
  • 24 Ekim Perşembe günü ‘’Akıllı’’ Şehir ‘’Akıllı’’ Kırsal Coğrafi Bilgi Sistemleri Kongresi’nde Özgür Veri Araçları ile Özgür CBS konulu sunumumuzla yer aldık. #cbskongresi #openstreetmap #humanitarianopenstreetmapteam

CONTACT US

Hasanpaşa Mah. Kurbağalıdere Cad. Ali Ekber Apt. No: 49/3 KADIKÖY / İSTANBUL
 
info@yercizenler.org
Close Menu