GNU-Linux Atölyesi

16 Kasım Cumartesi tarihinde Yer Çizenler olarak Harita Kadastro Mühendisliği ile birlikte GNU/Linux Atölyesi düzenledik. Atölyemize gerek öğrenci  gerek ise çalışmakta olan Harita Mühendislerinden hatırı sayılır bir katılım gerçekleşti. Atölyemizde konu başlıklarımız sırasıyla:

  • Özgür Yazılım Felsefesi, Özgür Lisanslar, GNU/Linux, Dağıtımlar, Pencere Yöneticileri, Masaüstü Ortamları 
  • GNU/Linux Arayüzü tanıtımı, Terminal ve Komutlar, sudo, Paket Yönetimi, Dosya Yönetimi ve Arşivleme
  • Temel Bash, Zamanlamış Görevler, SSH, RSYNC, OSGEO Live, OGC, Inspire idi.

Atölye başlamadan önce ilk olarak katılımcılardan kendi bilgisayarlarına GNU/Linux(1) işletim sistemini kurmalarını istedik. Bizim atölye için tercih ettiğimiz dağıtım Linux Mint 19.2 Tina Cinnamon ve Xfce oldu. Cinnamon diğer masaüstü sürümlerine göre en çok tercih edilen masaüstü sürümü olmasının yanı sıra ayrıca akıcı ve kullanışlı olduğu için; Xfce ise diğer sürümlere göre en hafif sürümlerden birisi olduğu için tercih ettiğimiz bir masaüstü sürümü oldu. 

Katılımcılara atölye öncesinde bilgisayarlarına GNU/Linux işletim sistemini kurmalarına yardımcı olduk, bu işletim sistemini tercih etmeyecek kişiler için ise yine de atölyeye katılabilmeleri için sanal makine kurmalarına destek verdik.

Atölye boyunca etkinlik programında belirlediğimiz içeriğe uyarak, uygulamaları ve alıştırmaları eş zamanlı yaparak katılımcılarla atölyemizi geçekleştirdik. Tabiki de Linux Mint terminal komutları atölyenin en eğlenceli kısmı oldu!

Ayrıca 23-24 Kasım tarihlerinde İzmir’de İzmir HKMO ile QGIS Atölyemiz ve Mapathon etkinliğimiz; 30 Kasım ve 1 Aralık tarihlerinde ise Mersin’de Maya Derneği ile birlikte Özgür Araçlar ile Haritacılık etkinliğimize katılımınızı bekliyoruz. 

GNU açılımı ‘GNU is not Unix!’ olan bir kelimedir. GNU Dünyadaki ilk özgür işletim sistemidir. GNU/Linux ise Linux çekirdeği ve çeşitli GNU araçları ile kurulmuş işletim sistemlerinin genel adıdır. Popüler GNU/Linux dağıtımlarına örnek olarak Debian, Ubuntu, Fedora, Linux Mint’i sayabiliriz. 

Bir cevap yazın