You are currently viewing ÖzgürKon 2020

ÖzgürKon 2020

17 Mayıs 2020’de Yer Çizenler olarak ÖzgürKon etkinliğinde yer aldık. Hepimizin aynı süreçlerden geçtiği ve aynı sıkıntıları yaşadığı COVID-19 pandemisi döneminde karantina dolayısıyla ne yazık ki hayatımızı evlerimize sığdırdık. Bu dönemde toplu oturumlar, konferanslar, seminerler yüzyüze olacak şekilde yapılamıyor ve uzun bir süre de böyle olabilir. Ancak internet teknolojileri ile birlikte hayatımıza giren uygulamalar çevrimiçi toplantılar, oturumlar ve konferanslar yapmamıza olanak sağlıyor. İşte ÖzgürKon da COVID-19 salgınıi nedeniyle yüzyüze yapılamayan etkinliklere alternatif olarak düzenlenen ve Özgür Yazılım Derneği tarafından düzenlenen uluslararası çevrimiçi bir konferans.

“Özgür Yazılım Derneği, özgür yazılım hareketini ve tüm insanların modern dünyadaki özgürlüklerini savunan insanların oluşturduğu bir topluluktur. Özgür Yazılım Derneği insanların özgürlüğünü, yazılımların özgürlüğünden başlatmak üzere, donanımların, İnternet’in ve hizmetlerin özgürlüğü ile bağlantılı olarak savunmakta.”(1) Konferans iki paralel oturum ile toplamda iki gün boyunca İngilizce-Türkçe dillerinde yapıldı. İlgili alanlardan birçok başarılı, kendini kanıtlamış ve deneyimli kişiler bu oturumlarda yer aldı ve bizlerle deneyimlerini paylaştılar. Konferansta yapılan sunumlar ve sunumları yapan kişiler hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Yer Çizenler’i temsilen Dilan Çelik ve Orkut Murat Yılmaz bu oturumlarda yer aldı ve özgür haritacılığa dair bir sunum yaptı. Sunumda derneğimiz, dernek amaçlarımız, geçmiş ve şimdiki projelerimiz, OpenStreetMap, OpenStreetMap Türkiye topluluğu ve birlikte çalıştığımız kurum ve kuruluşlar anlatıldı. Yapılan sunumu aşağıda görebilirsiniz. Oturuma katılan kişi sayısı oldukça ilgi çekiciydi. Sunum sonrasında soru-cevap kısmında gelen sorular ise OpenStreetMap’i ilk defa kullanmaya başlayacak kişiler için ne önerildiği ve OpenStreetMap’in akıllı telefonlar aracılığıyla nasıl kullanılabildiğiydi. OpenStreetMap, yeni başlayan kullanıcılarına haritalamayı learnosm ile oldukça ilgi çekici ve akıcı bir şekilde öğretiyor. Siz de bu kaynaklar aracılığıyla OpenStreetMap dünyasına katılıp dünyayı haritalamaya başlayabilirsiniz!

 

Bir cevap yazın