You are currently viewing İzmir Hasarlı Bina Haritalama Çalışması

İzmir Hasarlı Bina Haritalama Çalışması

duyuru

İzmir’deki deprem bizi yürekten yaraladı. Hepimizin başı sağ olsun, hepimize geçmiş olsun.

Bu acılarla baş edebilmek ve geride kalanlarımızla dayanışabilmek için, 31 Ekim 2020, Cumartesi saat 10:00’da başlayan bir etkinlik planladık. Bize kapılarını açan HKMO İzmir Şubesi’ne teşekkürlerimizi sunarız.

Etkinliğimiz hem saha çalışmalarını, hem de çevrimiçi sayısallaştırma çalışmalarını içermektedir.

Saha çalışmalarından birisinde, Android Akıllı Telefonlar üzerinde, OpenDataKit uygulamasında hazırladığımız formları kullanarak, hasarlı ve yıkılmış binaların konum, hasar durumu, bina fotoğrafı gibi verilerini OpenStreetMap’e yükleyeceğiz.

Diğer saha çalışmasında, iOS ve Android Akıllı Telefonlar üzerinde, Mapillary uygulamasını kullanarak, sokak seviyesinden görüntüler toplayarak sahadaki güncel durumu veri üreticileri ile paylaşacağız.

Çevrimiçi sayısallaştırma çalışmalarında ise, güncel hava fotoğrafları, OpenDataKit formları ve Mapillary sokak görüntülerini kullanarak bölgenin deprem sonrasındaki güncel haritasını üreteceğiz.

Bu haritadaki verilerin tüm hakları kamuya ait olacak. Böylelikle, güncel afet verisi üzerinde çalışma yapmak isteyen kamu kurumları, akademik kurumlar, sivil toplum kuruluşları, işletmeler ve bireyler bu veriyi sınırsızca kullanma, düzenleme, kopyalama ve dağıtma haklarına sahip olacak.

Etkinliğimize kayıt olmak için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz. Desteğinizi bekliyoruz.

Bir cevap yazın