You are currently viewing 2021 Orman Yangınlarının Analiz ve İncelemesi

2021 Orman Yangınlarının Analiz ve İncelemesi

29 Temmuz 2021 tarihinde başlayan ve halen kontrol altına alınamayan Manavgat yangınıyla birlikte Türkiye’nin pek çok noktasında başka orman yangınları da çıktı. Kimi kontrol altına alınan, kimi de hala kontrol altına alınmaya çalışılan yangınlar toplamda 174 bin hektardan büyük bir alanı etkiledi.

NASA’ya bağlı Fire Information for Resource Management System (FIRMS) verileri şu günlerde tüm Dünya’nın orman yangınlarıyla mücadele etmekte olduğunu gösteriyor.

FIRMS verisi kullanılarak türetilmiş, geçtiğimiz hafta içerisinde Türkiye’de gerçekleşen büyük çaplı yangınların etkilediği bölgeleri aşağıdaki haritadan inceleyebilirsiniz. Ek olarak bu bölgeler içerisinde kalan arazi örtüsü tiplerini alanları ve bölge içerisindeki alansal oranlarıyla inceleyebileceğiniz, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sunulan CORINE-2018 verisi kullanılarak elde edilen raporlara da erişebilirsiniz.

 

Türkiye Temmuz-Ağustos 2021 Yangın Haritası:

Yangından etkilenen bölgeler hakkındaki özet bilgilere aşağıdaki belgeden erişebilirsiniz:

Her bir bölgenin içinde kalan arazi örtüsü tipleri dağılımını detaylı olarak incelemek için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz:

Marmaris
Milas
Manavgat
Gündoğmuş
Köyceğiz
Aydıncık
Taşucu – Barbaros Koyu
Boztahta
Karatepe
Yeşilovacık
Savruk Yaylası

Tüm analiz ve verilerde 3 Ağustos tarihli, önceki 7 güne ait NASA FIRMS verileri kullanılmıştır. Henüz kontrol altına alınamamış ve devam eden yangınlar için analizler periyodik olarak güncellenecektir.

Bir cevap yazın