Dubai Mapathon

Dubai’deki Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ekibinin 16 Nisan’da Kanada Üniversitesi öğrencileriyle düzenlediği Dubai Mapathon etkinliğine, Yer Çizenler Herkes İçin Haritacılık Derneği olarak verinin oluşturulması ve oluşturulan verinin doğrulanması konusunda teknik destek verdik.

Yer Çizenler Dernek Merkezinde, YouthMappersITU öğrenci kulübüyle birlikte haritalama çalışmalarına ve Yer Çizenler üyeleriyle birlikte validasyon çalışmalarına 16 Nisan Salı günü Türkiye saati ile 11.00’de başladık.


       Yer Çizenler ve YouthMappersITU, Kadıköy İstanbul

Etkinliğe katılan gönüllülere;

  • OpenStreetMap kullanıcı hesabı oluşturduk, 
  • Açık kaynaklı özgür harita platformu olan OpenStreetMap’in kolay şekilde düzenlemeye olanak veren iD editor kullanımını gösterdik
  • HOT Tasking Manager arayüzünden bahsettik 
  • Temel harita bilgileri ve haritalama işlemleri sırasında sık yapılan yanlışları da örneklerle göstererek Mapathon’umuzun hazırlık aşamasını tamamladık.

Task Seçimi;

Dubai ve Türkiye’deki gönüllüler eş zamanlı olarak, Humanitarian OpenStreetMap Team(HOT)‘in herkese açık olan Tasking Manager’ı üzerinden 4803 kodlu (Missing Maps: Mapping residential areas and buildings in Niger State, Nigeria) projesi üzerinde, Nijerya ülkesinde çalıştık. 4803 numaralı Task’ın seçilmesinin sebebi, Nijerya’da tıbbi destek sağlanacak yerleşim alanlarının ve binaların tespit edilmesine yardımcı olmaktı.

Proje talimatlarına uygun olacak şekilde Bing uydu görüntüleri üzerinden bina ve yerleşim alanlarını ekledik.

Sonuç                          

Toplamda yirmi gönüllünün katıldığı etkinlikte, OpenStreetMap üzerinde 185 yerleşim alanı ve 3984 bina işaretlendi.

Bu sayede dezavantajlı bölgelerde, büyük insani krizler yaşayan insanlarla çalışan Sınır Tanımayan Doktorlar, haritalanan bölgelerdeki coğrafi veri altlığını kullanarak tıbbi ve insani yardımlarını, aşı kampanyalarını, destek projelerini daha verimli ve doğru bir şekilde planlayacak.

Mapathonlarımız ve faaliyetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak ve bunlara katılmak için bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın