You are currently viewing Türkçe OSM Kaynak ve Araçları Çalışmalarımız

Türkçe OSM Kaynak ve Araçları Çalışmalarımız

Dernek üyemiz Oğuzhan Er, OpenStreetMap günlüğünde geçen yıl Sivil Düşün desteğiyle katıldığımız, Almanya’nın Heidelberg kentinde düzenlenen HOT Summit ve State of the Map etkinlikleri sayesinde gerçekleştirdiği çalışmaları, ve bu çalışmaların nasıl büyüyen gönüllü ekibimizin temellerini attığını anlattı:

Can Eren Oguzhan Heidelberg HOT Summit 2019

“Geçen sene hayatımda ilk defa SotM ve HOT Summit’e katılmak için Heidelberg’teydim. Birçok ufuk açıcı tartışma ve atölyeye katıldım. Bunlardan biri de WeeklyOSM ile tanıştığım atölyeydi. Türkiye’ye döndüğüm andan itibaren Yer Çizenler çekirdek ve gönüllü ekibi ile birlikte WeeklyOSM‘i çevirmeye başladık.

Türkiye OSM Topluluğu büyümeye devam ederken OSM ile ilişkili dökümanlar ve yazılımlardaki Türkçe desteği oldukça kısıtlıydı. Topluluk, birçok kez Yer Çizenler’in bu konuda inisiyatif alması gerektiğini işaret etti.

Çalışmalarımıza 2020’nin ilk çeyreğinde HOT Görev Yöneticisi‘nin 4. versiyonunu Türkçe’ye çevirerek devam ettik. Sürecin desteklenmesi için HOT mikro-hibe programına başvuruda bulunduk. HOT bu çabamızı değerli buldu ve programa katılmaya hak kazandık.

Amacımız bu emeklerimizi geliştirerek ve gönüllü ekibimize yeni yetenekler kazandırarak OSM ile ilişkili araçlara Türkçe dil desteği kazandırmak ve araçlar hakkında kılavuzlar oluşturarak Türkçe dökümantasyonu zenginleştirmek.

Son olarak katkılarından dolayı gönüllü ekibimize ve çabalarımızı değerli bulduğu için Humanitarian Openstreetmap Team’e çok teşekkür ederiz.”

 

 

Gönüllü ekibimize dahil olup çalışmalarımıza katkı vermek istiyorsanız lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Bir cevap yazın